U zbiegu ulicy Dzielnej i alei Jana Pawła II, na znanym Wam już skwerze im. gen. Jana Jura-Gorzechowskiego, dnia 27 kwietnia 2015 roku, odbyła się stosunkowo skromna uroczystość, podczas której odsłonięto kamienie pamiątkowe. Jak się zapewne z łatwością domyślacie, były one dedykowane wybranym w tym roku Sprawiedliwym.
Podobnie jak w czasie wspomnianej wcześniej Gali, również i tu prowadzącym był pan Jerzy Kisielewski. Uroczystość rozpoczęła się od minuty ciszy dla zmarłego zaledwie kilka dni temu Władysława Bartoszewskiego, który był członkiem Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych. Następnie głos zabrali Dyrektor Domu Spotkań z Historią pan Piotr Jakubowski i Przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych, a jednocześnie redaktor naczelny "Karty" pan Zbigniew Gluza. Opowiedzieli oni zarówno o samej idei tego upamiętnienia, jak i o tegorocznych Sprawiedliwych.
Następnie przyszła pora na odsłonięcie kamieni pamiątkowych, które ustawione zostały przy zasadzonych już wcześniej drzewach. Każde z symbolicznych upamiętnień zostało odsłonięte przez osobę w pewien sposób związaną ze Sprawiedliwym, któremu dany kamień był poświęcony.
Odsłonięcia kamienia poświęconego Hasanowi Mazharowi, dokonał oficjalny przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Polsce Edward Mier-Jędrzejowicz.
W czasie odsłaniania kamieni każdy z tych osób dodała jeszcze kilka słów od siebie do oficjalnych przemówień. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert jazzowy w wykonaniu pana Gaetano Liguoriego.
Warto w tym miejscu powiedzieć kilka słów o samym miejscu, w którym odbyła się uroczystość. Jest to pierwszy polski Ogród Sprawiedliwych. Powstał on dzięki staraniom działającego przy Domu Spotkań z Historią Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych we współpracy z Komitetem Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO). Uroczyste otwarcie nastąpiło 5 czerwca 2014 roku w ramach obchodów Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku.
Jako pierwsi drzewami i pamiątkowymi kamieniami uhonorowani zostali wówczas: Marek Edelman, Magdalena Grodzka-Gużkowska, Jan Karski, Antonio Locatelli, Tadeusz Mazowiecki i Anna Politkowska. Ogród zaprojektowany został przez pracownię architektury krajobrazu "Abies" Barbary Kraus-Galińskiej. Nawiązuje on do Światowego Ogrodu Sprawiedliwych w Mediolanie, w którym honorowani są również polscy Sprawiedliwi.
Na koniec tradycyjnie już chcemy zaprosić wszystkich naszych czytelników na spacer ulicami naszego miasta. Jednak tym razem chcemy Was zaprosić w sposób szczególny właśnie w to miejsce.
A kiedy już tu dotrzecie, to przystańcie choć na chwilę i oddajcie cześć Tym, którzy zarówno w Europie i poza nią, ratowali życie innych lub występowali w obronie ludzkiej godności – w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciw ludzkości, popełnionych w XX i XXI wieku.
Bardzo fajnie zostało to napisane.
OdpowiedzUsuń